Tauragės Tarailių progimnazija

Netradicinė ugdymo diena Tauragės krašto muziejuje

Gruodžio 1 d. Tauragės Tarailių progimnazijoje 5 – 8 klasių mokiniams pamokos vyko ne mokykloje, o Tauragės Krašto muziejuje ,,Santaka“.
Daug džiugių ir gerų emocijų mokiniams suteikė interaktyvus edukacinis žaidimas ,,Dingusi Tauragė“. Pasitelkę interaktyvius komunikacijos būdus, moksleiviai nusikėlė į tarpukario Tauragę, matė, kaip atrodė miestas, kokie pastatai jame buvo. Taip pat sužinojo, kokios religinės bendruomenės gyvavo tarpukariu, koks buvo kuriamas verslas, kaip klestėjo kultūra. Neprastai įdomu ir smagu buvo palyginti dabartinį miestą su prieškariniu, pastebėti, kokie pastatai išlikę, o kokių jau nebėra, surasti įvairius eksponatus muziejaus ekspozicijoje.
Apsilankę edukaciniame užsiėmime ,,Fotografika“, mokiniai susipažino su fotografijos atsiradimo istorija bei išbandė vieną fotografijos gavimo būdą – fotogramą. Moksleiviai fotografijos laboratorijoje esant raudonam apšvietimui iš savo kuprinėse esančių smulkių daiktų išdėstė kompozicijas ant šviesai jautraus popieriaus ir didintuvo pagalba apšvietė popierių. Naudodami specialius cheminius tirpalus, nuotrauką ryškino, vėliau džiovino nuotraukų džiovinimo įrenginyje. Kiekvienas edukacijoje dalyvavęs vaikas išsinešė savo paties sukurtą meninį darbelį.
Užkopę į muziejaus archeologijos bokštą, mokiniai susipažino su baltų gentimis, Tauragės regione gyvenusiais skalviais ir žemaičiais. Išvydo archeologinių kasinėjimų metu atrastus darbo įrankius, ginklus, papuošalus. Visų apsilankiusiųjų pilies bokšte dėmesį patraukė interaktyvaus smėlio dėžė: iš šio smėlio vaikai pylė piliakalnius, statė gynybinius įtvirtinimus, formavo kanalus.
Užsukę į ekspoziciją ,,Tauragės krašto rūbai“, mokiniai pamatė drabužių skalbimo bei lyginimo prietaisus, senovinius kočėlus, lyginimo įrenginį „manglius“, kultuvę ir skalbinių trintuves. Naudodamiesi interaktyviu stalu, moksleiviai turėjo galimybę pagal pavyzdžius sudėlioti visų penkių Lietuvos etnografinių regionų tautinius rūbus.
Tremtinių ir politinių kalinių kančių namuose mokiniai apžiūrėjo ekspoziciją, skirtą tremčiai, ieškojo tamsoje eksponatų pasišviesdami žibintuvėliu ir naudodamiesi žemėlapiu. Taip pat šiame muziejuje lankytojai susipažino su partizanų kasdienybe, jų buitimi, pamatė, kokia buvo kovotojų už laisvę žeminė.
Tokios netradicinės pamokos skatina moksleivius pažinti gimto krašto istoriją, suvokti laisvės kainą, būti patriotu ir ugdyti savyje pilietiškumo jausmą.
 
Audronė Norkaitytė - Žiauberė, lietuvių kalbos mokytoja