,,Ritininė ar kodeksinė?“

Spalio 18 dieną 5-os klasės mokiniai, pasinaudoję Kultūros paso paslaugomis, su lietuvių kalbos mokytoja Audrone Norkaityte–Žiaubere bei informatikos mokytoja Edita Kazlauskiene lankėsi Martyno Jankaus muziejuje, esančiame Bitėnuose, Pagėgių savivaldybėje, kur dalyvavo integruotoje lietuvių kalbos ir informatikos pamokoje ,,Ritininė ar kodeksinė?“ Mokiniai prisiminė knygos atsiradimo istoriją, dalinosi žiniomis, ant ko buvo rašomi pirmieji tekstai, sužinojo, jog raštai buvo sukami į ritinukus, todėl ir knygos buvo vadinamos ritininėmis, o perrašytas ar spausdintas popieriuje ir susiūtas knygas imta vadinti kodeksinėmis. Vaikai diskutavo, kokia knygos forma patogesnė.
Aptarę knygos formos raidą nuo ritininės iki kodeksinės istoriniame kontekste, mokiniai kartu su mokytojomis, vadovaujami edukatorės Laimos Žemgulienės, pasigamino po kodeksinę knygelę, o ją įsirišo dos-a-dos būdu. Taip pat visi tapo dizaineriais ir sukūrė savo knygos išskirtinį viršelį. Vieni kitų knygutėmis pasidžiaugė padarę jų parodą.
Po rimtų diskusijų ir darbų iš Martyno Jankaus klėties mokiniai nuskubėjo į pačią spaustuvę, buvusią vienu svarbiausiu punktu knygnešių kelyje spaudos draudimo metais. Čia apžiūrėjo vieną įdomiausią muziejuje esantį eksponatą – ,,Amžinąją Rambyno kalno knygą“. Ji yra viena iš sunkiausių Lietuvos knygų: sveria 23,5 kg, joje 1000 lapų. Šioje knygoje yra perkelti M. Jankaus įrašai ir Vydūno linkėjimas lietuvių tautai.
Kadangi vaikai lankėsi spaustuvėje, tai pabuvo ir spaustuvininkais: spausdinimo mašinai veidrodiniu principu rinko Jurgio Zauerveino tekstą ,,Lietuviais esame mes gimę!“
Daug išgirdę, sužinoję bei išmokę penktokai grįžo į mokyklą. Patirtais įspūdžiais dalinsis su draugais ir tėveliais.

Audronė Norkaitytė-Žiauberė, lietuvių kalbos mokytoja